Η ΑΕΚ έκανε μεγάλη εμφάνιση και κατόρθωσε να κερδίσει με 92-80 τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ ισοφαρίζοντας την σειρά των ημιτελικών σε 1-1.

Οι πράσινοι δεν παρουσίασαν το σοβαρό τους πρόσωπο σε καμία στιγμή του αγώνα και παρ’ όλα αυτά, μπόρεσαν να φτάσουν μέχρι και στο +15 (30-45) λίγο πριν το ημίχρονο εκμεταλλευόμενοι την μέτρια εικόνα των κιτρινόμαυρων. Ωστόσο, η ΑΕΚ γύρισε τον «διακόπτη» στο δεύτερο μέρος και κατάφερε να περάσει μπροστά στο 62-58 λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Παναθηναϊκός, όμως, αντέδρασε και πήγε στο διάλειμμα με προβάδισμα βραχείας κεφαλής (64-54).

Στην τέταρτη περίοδο η ΑΕΚ με μπροστάρηδες τους Γκίκα και Μέικον πήρε γρήγορα το προβάδισμα (74-68) και δεν το απώλεσε ποτέ μέχρι το τέλος της περιόδου, αφού κάθε φορά που πλησίαζε το «Τριφύλλι» έβρισκε τον τρόπο να ξεκολλάει παίρνοντας τελικά τη νίκη με 92-80.

Για την «Βασίλισσα» ξεχώρισε ο Ντάριλ Μέικον με 23 πόντους. Ο Γιανίκ Μορέιρα είχε νταμπλ-νταμπλ με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ (+5λαθ.). Ο Νίκος Γκίκας σημείωσε 11 πόντους και από 10 είχαν οι Γιόνας Ματσιούλις (+11ρ. 2κλ.) και Ματ Λοτζέσκι.

Από τον Παναθηναϊκό με διαφορά καλύτερος ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου, που σταμάτησε στους 18 πόντους (+7ρ. 5ασ. 2κοψ.). Ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος είχε 14 πόντους (+2κλ.), 11 ο Ντίνος Μήτογλου και 10 ο Γιώργος Παπαγιάννης με 2 κοψίματα.

Επόμενα ματς μεταξύ των δυο ομάδων και πάλι στο ΟΑΚΑ, αυτή τη φορά με γηπεδούχο τον Παναθηναϊκό και φιλοξενούμενη την ΑΕΚ την Κυριακή (23/05, 21.00, ΕΡΤ3).