Το γκολ του Γιώργου Τζαβέλλα στο 66ο λεπτό χάρισε την ισοπαλία στην Ελλάδα απέναντι στο Βέλγιο και μαζί και τις θετικές εντυπώσεις από την αποψινή εμφάνιση της Εθνικής.

Η Ελλάδα ήταν εκείνη που έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα στο 3ο λεπτό, όταν εκμεταλλεύτηκε «τυφλό» γύρισμα του Αλντερβάιλντ, αλλά ο Μασούρας έχασε το τετ α τετ που του παρουσιάστηκε. Εφτά λεπτά αργότερα ο Μινιολέ θα πει και πάλι όχι, αυτή τη φορά σε πλασέ στην κίνηση του Μπακασέτα.

Το Βέλγιο απάντησε κατευθείαν με γκολ, όταν ο Εντέν Αζάρ άλλαξε την μπάλα με τον Καράσκο, μετά το λάθος του Παυλίδη, και άνοιξε του σκορ για τους κεντροευρωπαΐους. Οι Βέλγοι έχασαν άλλες δυο ευκαιρίες μέχρι το ημίχρονο, χωρίς όμως να καταφέρνουν να μετουσιώσουν κάποια εκ των δυο σε γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ελλάδα θα προειδοποιήσει πρώτα με τον Μασούρα στο 61′ και έπειτα με τον Πέλκα στο 62′, πριν έρθει η ισοφάριση. Ο Μασούρας εκτέλεσε το φάουλ, ο Παπαδόπουλος πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να πηγαίνει στο δοκάρι και τον Τζαβέλλα να παίρνει το επιθετικό «ριμπάουντ» ισοφαρίζοντας σε 1-1 στο 66ο λεπτό.

Στο εναπομείναν διάστημα του αγώνα το σκορ δεν άλλαξε και το θέαμα ήταν φτωχό με το 1-1 να είναι και το τελικό σκορ. Ντεμπούτο με τα χρώματα της Εθνικής έκανε ο Μανώλης Σάλιακας, όταν πέρασε στο 80ο λεπτό στην θέση του Ανδρούτσου.

ΒΕΛΓΙΟ (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Μινιολέ (90′ Σελς), Αλντερβάιρελντ (82′ Τίλεμανς), Μπογιατά, Ντεναγιέρ, Μενιέ, Ντεντονκέρ, Πρατ, Αζάρ (74′ Τροσάρντ), Ντοκού (46′ Μέρτενς), Καράσκο (74′ Σαντλί), Λουκακού (46′ Μπατσουαγί).

ΕΛΛΑΔΑ (Τζον Φαν’τ Σχιπ): Βλαχοδήμος, Ανδρούτσος (80′ Σάλιακας), Παπαδόπουλος, Τζαβέλλας, Τσιμίκας (60′ Κούτρης), Μπουχαλάκης (69′ Ζέκα), Γαλανόπουλος (69′ Σιώπης), Μασούρας, Μπακασέτας (80′ Μάνταλος), Γιαννούλης, Παυλίδης (60′ Πέλκας).