Ουαλία και Ελβετία δεν μπόρεσαν να λύσουν τις διαφορές τους στο ματς που έκλεισε την πρώτη αγωνιστική του πρώτου ομίλου της διοργάνωσης με τις δυο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με 1-1.

Οι Ελβετοί ήταν σαφώς καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο στο πρώτο ημίχρονο έχοντας τόσο την κατοχή της μπάλας (32%-68%) όσο και τις περισσότερες ευκαιρίες (2[1[-11[1]), όμως δεν μπόρεσε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ωστόσο, ο Εμπολό ήταν αυτός που έδωσε άμεσα την λύση στην ομάδα του σκοράροντας στο 49ο λεπτό και δίνοντας το προβάδισμα στους κεντροευρωπαίους.

Οι Ουαλοί μένοντας πίσω στο σκορ αναγκάστηκαν να γίνουν πιο απειλητικοί και βρήκα το γκολ της ισοφάρισης (1-1) στο 74ο λεπτό με τον Κίεφερ Μουρ της Κάρντιφ.

Το τελικό αποτέλεσμα δεν άλλαξε με την Ελβετία να είναι εκείνη που ήταν πιο δυσαρεστημένη με το αποτέλεσμα, βάσει και της θέλησης που έδειξε να κυριαρχήσει στο παιχνίδι για να πάρει τους τρεις βαθμούς.