Κάτι από τα παλιά μας θύμισε η αποψινή Γερμανία. Η ομάδα του Γιοακίμ Λεβ, παρ’ ότι έμεινε πίσω στο σκορ, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα όχι μόνο να γυρίσει το παιχνίδι αλλά και να διασύρει την Πορτογαλία με 4-2.

Έτσι, η Πορτογαλία έγινε η πρώτη πρωταθλήτρια Ευρώπης που δέχεται τέσσερα γκολ στην αμέσως επόμενη διοργάνωση από την κατάκτησή της. Αυτή ήταν μόλις η δεύτερη 4αρα που δέχεται η Πορτογαλία σε τελική φάση Euro ή Μουντιάλ. Μαντέψτε από ποιον ήταν η πρώτη…Πάλι από την Γερμανία στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2014.

Οι Γερμανοί ήταν εκείνοι που μπήκαν δυναμικά και μόλις στο 5ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με τον Ρόμπιν Γκόσενς, αλλά το VAR ακύρωσε το γκολ λόγω χεριού. Τα «Πάντσερ» θα χάσουν άλλη μία καλή ευκαιρία με σουτ του Χάβερτζ, αλλά ο Ρουί Πατρίσιο θα του αρνηθεί το γκολ.

Οι Πορτογάλοι όμως ήταν εκείνοι που τελικά άνοιξαν το σκορ και μάλιστα την πρώτη τους ευκαιρία. Στο 15ο λεπτό μετά από υπέροχη συνεργασία των Σίλβα, Ζότα και Κριστιάνο Ρονάλντο ο τελευταίος θα σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα προ κενής εστίας για το 1-0, και θα ισοφαρίσει το ρεκόρ του Μίροσλαβ Κλόζε με 19 γκολ σε τελική φάση Μουντιάλ και Euro.

Οι Γερμανοί κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι μέσα σε πέντε λεπτά με την βοήθεια των Πορτογάλων. Στο 35′ με το αυτογκόλ του Ρούμπεν Ντίας και στο 39′ με εκείνο του Ράφαελ Γκερέιρο, η Γερμανία θα ανατρέψει το παιχνίδι.

Στο δεύτερο μέρος οι Γερμανοί είχαν οσμιστεί…αίμα και δεν σταμάτησαν εκεί. Δυο υπέροχες επιθέσεις και δυο γκολ για τα «Πάντσερ» με τον Κάι Χάβερτζ και τον Ρόμπιν Γκόσενς.

Μάλιστα, ο Κάι Χάβερτζ έγινε ο νεότερος παίκτης που σκοράρει για την Γερμανία σε Euro σε ηλικία 22 ετών και οκτώ ημερών και δεύτερος γενικά σε τελική φάση Euro ή Μουντιάλ, πίσω μόνο από τον Τόμας Μίλέρ (20 ετών και 300 ημερών).

Η Πορτογαλία μείωσε με τον Ντιόγκο Ζότα στο 67ο λεπτό σε 2-4 και είχε κι ένα δοκάρι σε μια φωτοβολίδα του Ρενάτο Σάντσες στο 78ο λεπτό. Έτσι, ούτε οι Ίβηρες κατόρθωσαν να μειώσουν περισσότερο ούτε οι Γερμανοί να φτάσουν τα πέντε τέρματα με την χαμένη ευκαιρία του Γκορέτζκα στο 83ο λεπτό. Ωστόσο, σίγουρα οι δεύτεροι έμειναν πλήρως ικανοποιημένοι με το τελικό 4-2 σε αντίθεση με την Πορτογαλία, που είναι πλέον τρίτη με 3 βαθμούς και θα αντιμετωπίσει την Γαλλία την τελευταία αγωνιστική.

Πορτογαλία (Φερνάντο Σάντος): Ρουί Πατρίσιο, Σεμέδο, Ρούμπεν Ντίας, Πέπε, Γκερέιρο, Μπερνάρντο Σίλβα (46′ Ρενάτο Σάντσες), Καρβάλιο (58′ Ράφα Σίλβα), Ντανίλο, Ζότα (83′ Αντρέ Σίλβα), Μπρούνο Φερνάντες (64′ Ζοάο Μουτίνιο), Ρονάλντο

Γερμανία (Γιόαχιμ Λεβ): Νόιερ, Γκίντερ, Χούμελς (62′ Τσαν), Ρούντιγκερ, Κίμιχ, Γκόσενς (62′ Χάλστενμπεργκ), Γκουντογκάν (74′ Ζίλε), Κρόος, Χάβερτς (73′ Γκορέτσκα), Μίλερ, Γκνάμπρι.