Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να πετύχει την πέμπτη διαδοχική νίκη του στο πρωτάθλημα και «πέταξε» δύο βαθμούς στο Περιστέρι, μένοντας στο 1-1 με τον Ατρόμητο.

Η ομάδα του Λουτσέσκου στο πρώτο μέρος ήταν ανώτερη και δικαίως προηγήθηκε στο σκορ με τον Ολιβέιρα, ωστόσο δεν κατάφερε να «καθαρίσει» το παιχνίδι και το πλήρωσε στο κακό της δεύτερο μέρος, όπου δέχθηκε το 1-1 και δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Ετσι, είναι ισόβαθμος με τον Ολυμπιακό στους 29 βαθμούς και αυξήθηκε η διαφορά από την ΑΕΚ στους έξι πόντους. Εξαιρετικός ο Κωνσταντέλιας που δημιούργησε ρήγματα στο πρώτο μέρος, ωστόσο οι συμπαίκτες του δεν «καθάρισαν» το ματς και τις φάσεις που τους δημιούργησε.

Ανώτερος ο ΠΑΟΚ με παίκτη-κλειδί Κωνσταντέλια

Ο Δικέφαλος πιστοποίησε την καλή του αγωνιστική κατάσταση, παίρνοντας από την αρχή την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 8ο λεπτό ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για τους «ασπρόμαυρους». Ο Κωνσταντέλιας έκανε ωραία προσπάθεια, η μπάλα κατέληξε στον Αουγκούστο που επιχείρησε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Ατρομήτου.

Δύο λεπτά αργότερα ο Ατρόμητος απείλησε χωρίς να βγάλει τελική. Ο Ρομπάιγ έβγαλε ωραία κάθετη στον Κιάρτανσον, εκείνος πέρασε στον Κοτάρσκι όμως του έφυγε το κοντρόλ και δεν πρόλαβε να εκτελέσει. Στο 16’ δεύτερη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Ράφα Σοάρες έκανε το γύρισμα στον Κωνσταντέλια, ο νεαρός κάνει το πλασέ στην κίνηση και η μπάλα κοντράρει στους αμυντικούς του Ατρομήτου και κατέληξε σε κόρνερ.

Στο 23ο λεπτό ήρθε το γκολ για τον ΠΑΟΚ. Μαγική κάθετη του Κωνσταντέλια για τον Ολιβέιρα, εκείνος με τη μία πλάσαρε τον Γιαννιώτη για το 0-1. Ο επόπτης σήκωσε τη σημαία, όμως το VAR επικύρωσε το γκολ του Δικεφάλου.

Έντεκα λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ είχε ακόμη μια σπουδαία ευκαιρία. Πρωταγωνιστής και πάλι ο Κωνσταντέλιας. Ο νεαρός μεσοεπιθετικός έκανε τρομερή ενέργεια από τα αριστερά, μπήκε στην περιοχή και έστρωσε στον Ράφα Σοάρες, ο Πορτογάλος αριστερός μπακ έκανε το πλασέ και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Στο 38′ ωραίο σουτ του Κωνσταντέλια στο όριο της περιοχής αφού απέφυγε δύο παίκτες, μπλόκαρε πέφτοντας ο Γιαννιώτης.

Τις ευκαιρίες του πρώτου μέρους έκλεισε ο Ατρόμητος με την πρώτη του τελική στην εστία στο 45’. Η σέντρα βγήκε από τα δεξιά από τον Κεσχρίντα, η μπάλα έφτασε στον Φριντζόνσον και εκείνος με γυριστό που έσκασε στο έδαφος προσπάθησε να απειλήσει, μπλόκαρε ο Κοτάρσκι.

Υπνωτισμένος στο δεύτερο ο ΠΑΟΚ

Στο δεύτερο ο Δικέφαλος ήταν υπνωτισμένος και δεν δημιούργησε τόσες ευκαιρίες όσο στο πρώτο, με αποτέλεσμα να ισοφαριστεί. Η πρώτη καλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους ήρθε στο 53ο λεπτό. Ο Ροτάριου πήρε την κόντρα από τον Κουλιεράκη στην αντεπίθεση, μπήκε στην περιοχή από πλάγια θέση και επέλεξε να πλασάρει τον Κοτάρσκι αντί να δώσει στον Κιάταρσον, με την μπάλα να έχει περάσει ψηλά άουτ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε η απάντηση για τον ΠΑΟΚ. Ο Νάρεϊ βρήκε χώρο από τα δεξιά και έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε αρκετά μέτρα άουτ.

Ο Ατρόμητος χωρίς να είναι εμφανώς καλύτερος έφτασε στο γκολ στο 71’. Η φάση ξεκίνησε από σέντρα του Ντε Μποκ στον Κούεν που με τρομερή ψηλοκρεμαστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το γκολ κατοχυρώθηκε έπειτα από απόφαση του VAR καθώς ο επόπτης είχε σηκώσει τη σημαία αρχικά.

Στο 92’ ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να απαντήσει. Ο Ράφα Σοάρες έκανε τη σέντρα, κανείς παίκτης του ΠΑΟΚ δεν έβαλε το πόδι του για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Ατρόμητος (Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Ντε Μποκ, Χατζηΐσαιας, Στρούγγης, Οικονομίδης (65’ Κουέν), Φριντζόνσον, Έρλινγκμαρκ, Κιάρτανσον (65’ Τζαβίδας), Ρομπάιγ (65’ Κλωναρίδης), Ροτάριου (85’ Τζοβάρας)

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (76’ Λύρατζης), Ινγκασον, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες, Σβαμπ (85΄Ντάντας), Αουγκούστο, Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλας, Νάρεϊ (84’ Μουργκ), Ολιβέιρα (76’ Μπράντον).

Πηγή:metrosport.gr