Η ΑΕΚ νίκησε για τρίτη φορά μέσα σε μία εβδομάδα τον ΠΑΟΚ με 3-0 και πανηγύρισε άνετα την πρόκρισή της στα ημιτελικά της Volley League, δείχνοντας φορμαρισμένη σε ένα κρίσιμο σημείο της σεζόν.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε από νωρίς με 7-3 και 10-5, με την Τσάριτς να κάνει τρομερή δουλειά στην επίθεση. Η ένωση ξέφυγε ακόμη και με 15-8 αλλά ο Δικέφαλος του Βορρά επέστρεψε και μείωσε σε 16-12.

Οι γηπεδούχες κράτησαν την υπέρ τους διαφορά (21-16) και με 25-21 πήραν το πρώτο σετ, κάνοντας το βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Οι ασπρόμαυρες έκαναν δυνατή εκκίνηση στο δεύτερο σετ και προηγήθηκαν με 1-6 και 4-9, με την ΑΕΚ να επιστρέφει και να ισοφαρίζει σε 13-13, προσπερνώντας λίγο μετά με την Σολέ για το 15-13.

Από εκεί και έπειτα το σετ ήταν ντέρμπι, το σύνολο του Τερζή μπήκε σε θέση οδηγού σε κρίσιμο σημείο (21-22) αλλά με πολλά λάθη στο φινάλε τα οποία εκμεταλλεύτηκαν οι κιτρινόμαυρες, ήρθε το 2-0 και η πρόκριση με 25-23 από πόντο της Τσίρκοβιτς.

Στο τρίτο σετ η ένωση είχε το προβάδισμα με 6-5 και 11-9, ενώ κατάφερε να ξεφύγει από τον ΠΑΟΚ με 20-15 στο φινάλε του αγώνα. Συνεχίζοντας έτσι, η ΑΕΚ πήρε τη νίκη-πρόκριση με 25-21, κάνοντας και πάλι μία πολύ καλή εμφάνιση.

Τα σετ: 25-21, 25-23, 25-21

Πηγή κειμένου και φωτογραφίας: filathlos.gr